luni, 17 octombrie 2016

Jurizare creaţii Etapa judeţeană 2016 a Concursului „Vâlcea - colţ de rai”


Dragi colegi bibliotecari din judeţul Vâlcea,

Avem mai jos link-urile către creaţiile participante la Etapa judeţeană a Concursului „Vâlcea - colţ de rai”, Ediţia 2016.

Lucrările urmează să fie jurizate, prin urmare vă rog să vă revedeţi postările, să nu fie nicio omisiune, neconcordanţă sau dubiu cu privire la bibliotecile partcipanete, creaţiile din concurs şi autorii lor (lucrările pentru toate secţiunile abordate în fiecare bibliotecă locală se găsesc la acelaşi link).

Ca şi în anii trecuţi, secţiunile sunt:
• Proza scurta/ Eseu
•  Poezie
• Pictura/ Desen
• Pictură pe temă religioasă (Icoană)
• Creaţii video 

Regulamentul Concursului, publicat în  4 mai 2016, poate fi vizualizat aici.

Potrivit celor agreate împreună, competitorii şi-au „semnat” creaţiile nu cu propriul nume, ci cu un cuvânt-cheie (cod) de recunoaştere, ales de candidat şi cunoscut de bibliotecarul local. Acest cuvânt-cheie, care poate conţine litere şi cifre, (ne) va permite identificarea autorilor lucrărilor după jurizarea acestora la nivel judeţean

Ca şi în ediţiile precedente ale proiectului, Juriul constituit la nivel judeţean este format din:


• Proza scurta/ Eseu - Mihai Sporiş (preşedinte Juriu); Marian Pătraşcu
•  Poezie - Felix Sima
• Pictura/ Desen - Violeta Scrociob; Dumitru Zamfira
• Pictură pe temă religioasă (Icoană) - Violeta Scrociob; Dumitru Zamfira
• Creaţii video - Valentin Şchiopu-Mateiu; Valentin Smedescu

În afara Bibliotecii Judeţene "Antim Ivireanul" Vâlcea şi a bibliotecilor din judeţ, în proiect avem ca parteneri Cercul de la Râmnic/ România - Grădina Maicii Domnului, Societatea Culturală "Anton Pann", Asociaţia Naţională Cultul Eroilor - Filiala Vâlcea, Cenaclul Petale.


Biblioteci participante Concurs „Vâlcea - colţ de rai” 2016
(alfabetic)

1.       Amărăşti
2.       Bălceşti  
3.       Berislăveşti
4.       Copăceni
5.       Dănicei
7.       Drăgăşani
8.       Galicea
9.      Gradistea
10.   Glăvile
11.   Horezu
12.   Olanu
14.   Pesceana
15.   Pietrari
16.   Scundu
17.   Stroeşti
18.   Tetoiu
19.   Vlădeşti




Valentin Smedescu,
organizator