luni, 15 ianuarie 2018

Premianţii Concursului de creaţie pentru elevi ”Vâlcea – Colţ de rai”, Ediţia a VI-a (2017)




Luni, 15 ianuarie 2018 - de Ziua Culturii Naţionale -  la Biblioteca Judeţeană „Antim Ivireanul” Vâlcea a avut loc punctul culminant al Concursului de creaţie pentru elevi ”Vâlcea – Colţ de rai”, Ediţia a VI-a: festivitatea de premiere la nivel judeţean, cu „deconspirarea” locurilor I, II, III şi a menţiunilor, precum şi a distincţiilor decernate de partenerii noştri – Societatea Culturală „Anton Pann”, Cercul de la Râmnic „România – Grădina Maicii Domnului”, Cenaclul „Petale”, Filiala Vâlcea „Cultul Eroilor”.





Concursul de creaţie pentru elevi ”Vâlcea – Colţ de rai”, Ediţia a VI-a a fost organizat în 2017 pe teritoriul judeţului Vâlcea, în bibliotecile publice locale (Municipală Drăgăşani, orăşenesti şi comunale + Biblioteca Judeţeana „Antim Ivireanul”), cu utilizarea echipamentelor şi tehnologiilor primite donaţie prin Programul „Biblionet – lumea în biblioteca mea”.  
• Şi în acest an, alături de noi a fost Boromir Ind, care a sponsorizat cu câte 150 lei premianţii locurilor I la cele cinci secţiuni, cu câte 50 lei, ocupanţii locurilor II şi III, şi cu dulciurile brand-ului – pe toţi participanţii la festivitate.
• În cadrul celor cinci secţiuni ale concursului, din partea Bibliotecii Judeţene Vâlcea am decernat 5 Premii I, 7 Premii II, 8 Premii III şi 10 Mentiuni.
• In total, au fost 38 de premianți, pentru că o parte dintre distincţii a fost oferite de către Cercul de la Râmnic „România - Grădina Maicii Domnului” (Mihai Sporiș), Cenaclul „Petale” (Dumitru Zamfira), Cultul Eroilor (Eugen Petrescu).

Premiile – cu pseudonimul candidatului (ales în vederea jurizării anonime) și numele real – în ordinea inversă a ierarhiei:

10 Mențiuni:
1.               PME - Elena Melisa Predescu/ Amărăști/ Eseu
2.               Mia (Daria Cîrstea)/ Vlădești/ Pictură
3.               Norișor (Dimitrie Goran)/ Păușești-Măglași/ Pictură
4.               C.I.C. (Ionela Carmina Curteanu)/ Valea Mare/ Pictură
5.               Pongo (Teodora Daria Scarlat)/ Diculești/ Pictură
6.               Dusu (Andreea Nicoleta Udrea)/ Pesceana/ Icoană
7.               Dor (Daria Mărăcinescu)/ Pietrari/ Icoană
8.               12VII (Roxana Bran)/ Stroești/ Icoană
9.               BPN 2003 (Medeea Maria Petrica Maria Magdalena Butuc Andrei David Neacșu) / Galicea/ Video
10.            AMI2004 (Maria Izabela Albu)/ Stroești/ video

Sectiunea Poezie: două premii II + 4 premii III
I.              Premiul I nu se acordă
II.            Codruţa - Angela Stoica (Drăgășani) + Remy (Dimitrie Goran)/ Păușești-Măglași + Mărgăritar (Maria Bojin)/ Vlădeşti
III.           România - Adina Creț(Pietrari) + Armonia - Cosmina Anica (Pietrari) + DM88 - Denisa Doară Popa (Stroești) + G1E3M - Emanuel Grigoroiu (Stroești)


Secțiunea Proză scurtă/ Eseu: un premiu I + un premiu II + un premiu III
I.              Franklin - Ionuț Pruteanu/ Drăgăşani
II.            2122A - Elena Alexandra Urs Sîrboiu/ Amărăști
III.           Ştefi V - Ștefan Vlăsceanu/ Dănicei


Secțiunea Pictură/ Desen: 1 premiu I + 1 premiu II + 1 premiu III
I.              Suflet de copil (Mihnea Peștereanu)/ Costești
II.            Franklin (Ionuț Pruteanu)/ Drăgășani
III.           Eva (Eva Vilău)/ Vlădești


Secțiunea Icoană (sau „Pictură pe temă religioasă”, secţiune înfiinţată de Juriu, datorită numărului mare de lucrări de gen): un premiu I + un premiu II + un premiu III:
I.              Mina (Cosmina Anițescu)/ Horezu
II.            Cris (Cristina Marin)/ Horezu
III.           Nick (Vlăduț-Nicolae Muntean)/ Horezu

Secțiunea Creații video: două premii I + un premiu II + un premiu III
I.              BIGSMOKE (Rareş Căţea Răzvan Sandu)/ Vlădești + Lăcrămioare (Dimitrie Goran)/ Păușești-Măglași
II.            Bachus (Cătălin Lazăr)/ Drăgășani
III.           GOKU SSJ (Alin Constantin Stoican)/ Costești

Premii oferite de partenerii noştri:

Premii Cercul de la Râmnicu „România – Grădina Maicii Domnului”:
1.     Ex-equo: EDA (Mirabela Zamfir) - Drăgăşani + Codruţa (Angela Stoica) - Drăgășani / Proză
2.     Muguraş (Mădălina Crețu) –Pietrari / Proză
3.     BAI 2005 (Ioana Alisa Bîrsoianu) – Galicea/ Proză

Mențiuni: Floare de colţ (Anastasia Ciobanu) –Costeşti/ Proză
Iris (Miriam Ispășoiu - Drăgășani)/ Poezie
INAMORA (Diana Ștefan - Pietrari)/ Poezie

Premii „Cultul Eroilor” pentru proză:
-          Zbor (Dimitrie Goran)/ Păuşeşti Măglaşi
-          Armonia (Cosmina Anica)/ Pietrari
-          ELA (Mihaela Ileana)- Drăgăşani   

Premii Cenaclul „Petale”/ Poezie şi Proză:
Leu 13 (Elena Luiza Ursei - Galicea)      
Eda (Mirabela Zamfir - Drăgășani)
Franklin (Ionuț Pruteanu - Drăgășani)

Toți premianții identificați după pseudonim:
1.    Amărăşti: M8EOP (Elena Melisa Predescu), 2122A (Elena Alexandra Urs Sîrboiu), PME (Elena Melisa Predescu)
2.    Costeşti: Suflet de copil (Mihnea Peștereanu), Floare de colţ (Anastasia Ciobanu), GOKU SSJ (Alin Constantin Stoican)
3.    Dănicei: Ştefi V (Ștefan Vlăsceanu)
4.    Diculesti: Pongo (Teodora Daria Scarlat)
5.    Drăgăşani: Codruţa (Angela Stoica), Eda (Mirabela Zamfir), Iris (Miriam Isbășoiu),  Ela (Mihaela Ileana),  Franklin (Ionuț Pruteanu), Bachus (Cătălin Lazăr), Kay (Ionuț Pruteanu)
6.    Galicea: BAI 2005 (Ioana Alisa Bîrsoianu), Leu 13 (Elena Luiza Ursei), BPN 2003 (Medeea Maria Petrica & Maria Magdalena Butuc & Andrei David Neacșu),
7.    Horezu: Mina (Cosmina Anițescu), Cris (Cristina Marin), Nick (Vlăduț-Nicolae Muntean),
8.    Păuşeşti-Măglaşi: Zbor (Dimitrie Goran), Norişor (Dimitrie Goran), Mărgăritar (Maria Bojin), Remy (Dimitrie Goran), Lăcrămioare (Dimitrie Goran)
9.    Pesceana: Dusu (Andreea Nicoleta Udrea)
10. Pietrari: Armonia (Cosmina Anica), România (Adina Crețu), Dor (Daria Mărăcinescu), Muguraş (Mădălina Crețu), Inamora (Diana Ștefan)
11. Stroeşti: 12VII (Roxana Bran), DM 88 (Denisa Doară Popa), G1E3M (Emanuel Grigoroiu), AMI2004 (Maria Izabela Albu)
12. Valea Mare: CIC (Ionela Carmina Curteanu)
13. Vlădeşti: Eva (Eva Vilău), Mia (Daria Cîrstea), Bigsmoke (Rareş Căţea & Răzvan Sandu)

Primari vâlceni premiaţi de către Cercul de la Râmnicu „România – Grădina Maicii Domnului” (alfabetic):
1.    Dl. Constantin Drăghici, primar Amărăşti/ Vâlcea/ prezent la eveniment, premiază elevii localităţii şi din partea Administraţiei Locale Amărăşti
2.    Dl. Toma Marius Peştereanu, primar Costeşti/ Vâlcea/ reprezentat la eveniment
3.    Dl. Dumitru Pirneci, primar Dănicei/ Vâlcea
4.    Dl. Armand Costinel Cupăreanu, primar Diculeşti/ Vâlcea
5.    Dl. Cristian Nedelcu, primar Drăgăşani/ Vâlcea
6.    Dl. Ion Năfliu, primar Galicea Vâlcea/ prezent la eveniment
7.    Dl. Florin Alexandru Mărăcine, viceprimar Galicea/ Vâlcea
8.    Dl. Nicolae Sărdărescu, primar Horezu/ Vâlcea
9.    Dl. Alexandru Dediu, primar Păuşeşti-Măglaşi/ Vâlcea/ prezent la eveniment, a premiat elevii „săi” şi din partea Administraţiei Locale Păuşeşti-Măglaşi
10.  Dl. Ion Vasile, primar Pesceana/ Vâlcea/ reprezentat la eveniment de către dl. viceprimar Georgian Fulgescu
11.  Dl. Toma Ciolacu, primar Stroeşti/ Vâlcea/ prezent la eveniment, a premiat elevii „săi” şi din partea Administraţiei Locale Stroeşti
12.  Dl. Nicolae Moraru, primar Pietrari/ Vâlcea/ prezent la eveniment
13.  Dl. Constantin Briceag, primar Valea Mare/ Vâlcea/ reprezentat la eveniment de dl. viceprimar Ion Gabi Niţă
14.  Dl. Adrian Cosac, primar Vlădeşt/ Vâlcea

Bibliotecari premiaţi de către Cercul de la Râmnicu „România – Grădina Maicii Domnului” (alfabetic):
1.   Alexandra Bercea, bibliotecară - Amărăşti/ Vâlcea
2.   Silvia Marinescu, bibliotecară – Costeşti/ Vâlcea
3.   Ioana Stoica, bibliotecară - Dănicei/ Vâlcea
4.   Daniela Bădică, bibliotecară - Diculesti/ Vâlcea
5.   Cristina Prunel-Bărbulescu – Drăgăşani, Vâlcea
6.   Maria Tiţu, bibliotecară – Galicea/ Vâlcea
7.   Aniela Badea, bibliotecară -  Horezu/ Vâlcea
8.   Ioana Goran, bibliotecară - Păuşeşti-Măglaşi/ Vâlcea
9.   Paul Diaconu, bibliotecar - Pesceana/ Vâlcea
10.Crina Popescu, bibliotecară - Pietrari/ Vâlcea
11. Liuba Ghebaur-Săraru, bibliotecară - Stroeşti/ Vâlcea
12. Viorica Stroe, bibliotecară - Valea Mare/ Vâlcea
13. Maria Ciobotea, bibliotecară – Vlădeşti/ Vâlcea



Juriul concursului:

  1. Sectiunea “Poezie” a fost jurizata de dl. Felix Sima şi de subsemnatul, Valentin Smedescu
  1. Sectiunea “Desen/pictura” – dna. Violeta Scrociob, dl.Dumitru Zamfira
  1. Secţiunea "Pictură pe temă religioasă" (Icoană)  – dna. Violeta Scrociob, dl.Dumitru Zamfira
  1. Sectiunea “Proza scurta” – dl. Mihai Sporis, dl. Marian Patrascu
  1. Sectiunea “Creatii video”- dl. Valentin Schiopu si subsemnatul, Valentin Smedescu

Preşedintele Juriului: dl. Mihai Sporiş.

Mulţumesc frumos tuturor celor care au fost alături de noi!
La Mulți Ani, ”Trăiască Nația! Sus cu dânsa!

Valentin Smedescu
PS: Unde se întrerupe înregistrarea video, tocmai spuneam - legat de responsabilitatea socială a societăţilor comerciale care desfăşoară activităţi economice în comunităţi - că apreciez în mod deosebit firma vâlceană Boromir Ind., şi de această dată sponsor al proiectului nostru.
Companiile care „întorc”, „redau” către societate, sub diferite forme de finanţare sau sponsorizare, o parte din profitul propriu (în scop de instrucţie publică sau sprijinirea culturii ori a sănătăţii), sunt o obişnuinţă în culturile societăţilor dezvoltate spre care tindem (am dat exemplul constatat de mine personal în SUA - pentru cine are vreme de citit, povestesc despre el la finalul postării de la adresa https://americabibliotecaruluinecenusiu.blogspot.ro/…/ziua-… )